BALIK AVI TURUNDA HAVA DURUMU ETKİSİ


Planınızı yaptınız, arkadaşlarınızla sözleştiniz, tura çıkacağınız günü seçtiniz, hatta belki işinizden izin bile aldınız. Artık balık avı turuna hazırsınız!

Peki ya hava durumu?

Çoğunlukla gözden kaçan, tekne ile balık avı turunuzun akıbetini ve kalitesini doğrudan etkileyecek en önemli faktörlerden birisidir hava durumu. Böylesine keyifli bir hobiyi riske atmamak gerekir. Peki balık avı turuna çıkarken hava durumu nasıl yorumlanmalıdır?

Belirli bir bölgede, bir zaman dilimi içinde görülebilecek meteorolojik olayların gözlem ve analizlere dayanılarak sübjektif veya objektif yöntemler kullanılarak önceden öngörülme çalışmaları "hava tahmini" olarak adlandırılır. Hava tahminleri de rüzgar, deniz, güneş, yağmur ve hava basıncı durumlarına göre farklılık gösterebilir.

Çok sert rüzgarlı havalar balık avı turları için uygun değildir. Hele ki tekneyle gittiğiniz avlak yerlerinde ağır rüzgarlara ve yüksek dalgalara maruz kalmak hem avınızı hem de konforunuzu oldukça etkiler. Balık avı için 3-5 m/s belki korunaklı yerlerde 4-6 m/s rüzgar şiddetinin üzeri artık sizi çok zorlayabilir. Tekne ile balık avı için en uygun rüzgar hafif bir esintinin olduğu zamanlardır.

Lodos mu daha çok balık yapar, Poyraz mı?

Büyüklerimiz hep Poyraz der, bunun bir sebebi vardır. Lodos denizi kaldırır, derin dip dalgaları oluşturur. Böylece dipteki kum, çöp, pislik, yosun kalkar ve balık da bu karışık suyu yutar ve eti bozulur. Poyrazda ise denizin üstü dalgalanır, deniz dibi etkilenmez. Tam da levreğin sevdiği havalardır.

Yine sıkça duyduğumuz “Yağmurdan sonra deniz güzel balık yapar" sözünün de mantıklı bir açıklaması vardır. Levrek, Karagöz, İzmarit gibi birçok balık türü toprak kokusunu çok sever. Yoğun yağan yağmur sonrası bazı bölgelerde su, toprakla beraber denize karışır. Toprakla birlikte denize taşınan canlılar balıklar için ziyafet anlamına gelir. Balıklar da balık tutkunları için.

Günümüzde hava tahmin raporlarını, özellikle rüzgarın şiddetini kolayca inceleyebileceğiniz mobil uygulamalar mevcut. Tura çıkmadan önce hava durumunu çeşitli kaynaklardan kontrol edip, havanın uygun olduğu bölgeleri hızlıca belirleyip, Teknemia.com üzerinden turunuza güvenle rezervasyon yapabilirsiniz.