Denizlerimizde Dikkat Edilmesi Gereken 6 Zehirli Balık Türü


Denizlerimizde çok sayıda balık türü mevcuttur. Bu durum hem balık tutmayı seven hem de farklı balık çeşitlerini tatmak isteyenlere geniş bir yelpazede bir sürü olanak demektir.

Ancak bazı balık türleri vardır ki; etlerinin ya da kendilerinin zehirli olması nedeniyle diğerlerinden daha çok dikkat edilmesi gerekir. Aşağıda denizlerimizde sıkça görülen 6 zehirli balık türünü derledik. Siz de turlarınızda bu balıklara rastlarsanız çıplak elle ellemeden önce kaptanınızdan yardım isteyiniz.

Balon Balığı

Denizdeyken bir zararı yoktur ancak yanlış tüketildiğinden siyanürden 50 kat daha etkili zehriyle kesin ölüme yol açar. Tehlike anında balon gibi şişmesiyle bilinen balık, iyi temizlenmeyerek tüketildiğinde tehlike arz eder.


Trakonya

Denizlerimizdeki en sık görülen zehirli balıktır. Zehri de diğerlerine göre oldukça kuvvetlidir. Zehirleri sinire etki ettiğinden sakat bırakabilir. Bu nedenle dikkat edilmelidir. Denizden çıktıktan, hatta öldükten sonra dahi zehirliliği devam eder.

Kumlu ve çamurlu alanlarda kendilerini zemine gömerek yaşarlar. Boyları genelde 16-18 cm olmakla birlikte Dünya’da yakalanan en büyük Trakonya balığı 53 cm ile Türkiye’dedir.

Yaralı bölgeye ilk müdahale varsa amonyak ile yapılmalıdır ve muhakkak en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.


İğneli Vatoz

Genelde kumlu ve sığ sularda bulunurlar. Balıkçı ağlarına sık sık takıldıkları gibi plajlarda üzerilerine basıp da yaralananlar da bulunmaktadır. Genelde şiddetli bir sancıya neden olurlar. Ancak bazı komplikasyonlar sonucu(iğnenin damara batması gibi) ölüme yol açabilir.

Eğer yara derin değilse ve kanama yoksa yaralı bölge sıcak suya batırılmalıdır. İğnesi genelde kırılıp içeride kaldığından iğne mümkünse çıkarılmalı, çıkarılamıyorsa veya kanama varsa en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.


İskorpit

Yaralanma sonucu müdahale amonyak ile yapılmalıdır. Balığın dikenlerinin temas ettiği bölge duruma göre değişmekle birlikte bir kaç gün ağrımaya, sızlamaya devam edecektir.


Varsam Balığı

Trakonya ile aynı familyadandır. Daha nadir olarak görülse de tıpkı trakonya kadar zehirlidir.


Çuçuna Balığı

Kıkırdaklı zehirli balık cinslerinden biridir.


Şimdi bu balıkları öğrendiğinize göre tura çıkmaya hazırsınız. Hemen buraya tıklayarak siz de Teknemia’dan kendinize en uygun turu bulabilirsiniz.

Rastgele!