Neden Balık Avını Bu Kadar Çok Seviyoruz?


Hiç düşündünüz mü, neden balık avını bu kadar çok seviyoruz? Dünyada belki de hiçbir sebep sabah erken saatte bu kadar mutlu kaldıramaz ya da hiç üşenmeden bu kadar kilometre yol götüremez.

Peki bu tutkunun sebebi nedir?

Çoğu Hollywood filmine konu olmuştur. Bir baba çocuklarını da alarak ufak bir kayık üzerinde gölde balık tutmaya giderler ve genelde hayata dair en önemli öğütler de tam o sırada verilir. Çünkü balık yakalamak tam bir meditasyondur. İşimizdeki sıkıntılar, yapacağımız ödemeler, ailevi sorunlar ve nicesi tam bu sırada yok olup yerini tek bir şeye bırakır; aşağıdaki yemi balık kapacak mı? İşte kafamızın bu kadar boşalması, rahatlaması herkesin malumu olacak ki, çoğu film yönetmeni de bu fırsatı değerlendirmiş.

Düşünürsek zor bir aktivite değil, günün sonunda maraton koşmuyoruz. Hangi yaşta olursak olalım, tek yapmamız gereken doğru eşyaları almak, doğru yeri ve yemi seçmek ve oltada bir hareket hissedince hızlı bir şekilde değerlendirmek.

Öyle bir hobi ki gün sonunda hem soyut hem de somut fayda sağlayabiliyoruz. Soyut faydadan zaten bahsetmiştik; insanın rahatlatması. Somut faydası da balık tutmak tabi ki.

Tabi ki av sonu olmazsa olmazlarından biri de balıkçı yalanları ???? “Şu balığı tutarken şöyle uğraştırdı”, “bunu boşver bundan önce bir tane vardı bunun on katı”.. Tabi o balık hep tekneye çekerken kaçar ???? 

Hem öncesiyle, hem tutarken hem de sonrasıyla bizi fazlasıyla mutlu eden bir hobiye Teknemia.com üzerinden ulaşabilir, dilediğiniz tura rezervasyon yaptırabilir, bir sonraki turunuza şimdiden yerinizi ayırtabilirsiniz.

Rastgele!